Yazdırılabilir Sayfa
 

 

 

Matematik Dünyası > Editörden

Editörden

Satışımız 11 bine vardı. Sadece Türkiye için değil, dünya çapında bir başarıdır bu. Üstelik matematiği sulandırmadan başardık bunu. Matematiğin kendisi zaten eğlenceli olduğundan, okuru eğlendirelim diye yapay bir çabaya girmeye gerek duymadık. Matematiği olduğu gibi ve profesyonellerin bakış açısıyla, ama herkesin anlayabileceğini umduğumuz bir biçim, biçem ve dilde sunduk. Üniversite sınavları, lise müfredatı, okullardaki kötü eğitim hiç ama hiç umurumuzda olmadı. Okuru ciddiye aldik. Çocuktur, gençtir, amatördür, "gelişmekte olan ülke" vatandaşıdır demeden, en ileri seviyede ve en soyut matematiği yalansız dolansız anlatmaya çalıştık. Biraz olsun başarmış olmalıyız ki dergimiz pek az derginin ulaşabildiği bir satışa ulaştı.

Bu ciddiyetin sululuk yapmamızı engellediği sanılmasın. Heyecanımızı zaptedemediğimiz anlar oluyor elbette. Aklıma gelmişken: Nihai amacımız 1 milyon satışa ulaşmaktır.

Derginin matematiğe katkısının yıllar geçtikçe gözle görülür düzeyde olacağına ve katkının sadece matematikle ve bir kuşakla sınırlı kalmayacağına inanıyoruz. Çalışma gücümüzü de bu inançtan alıyoruz.

Kâr amacı gütmememize karşın yüksek satışımız yüzünden istemeden para kazanıyoruz. Matematik öğrencilerine burs vererek amatör ruhumuzu koruyoruz.

2003-I ve 2003-II tükendi. 2003 ve 2004'ün diğer sayılarından çok az kaldı. Sevinsek mi üzülsek mi?

Sevgiler, saygılar.

Ali Nesin


2013 - 2018 arasında çıkmış tüm sayıları satın almak için tıklayın.
Sayfanın son güncellendiği tarih: 25.09.2018